http://muzeumcieszyn.pl
. Drukuj Email
 
Informacja Drukuj Email

Niestety Piwnica Muzeum, w której zaplanowanych było kilka atrakcji podczas 12 Cieszyńskiej Nocy Muzeów została zalana.

W związku z tym:

W trosce o bezpieczeństwo Państwa pociech - Warsztaty naukowe dla dzieci: Piwnica Nauki Pełna, jak u Juliusza Verne'a -  ZOSTAJĄ ODWOŁANE ❗

Prezentacja wojskowych jednostek specjalnych i spadochronowych - ZOSTAJE PRZENIESIONA NA EKSPOZYCJĘ STAŁĄ MUZEUM ŚLĄSKA CIESZYŃSKIEGO, I piętro, obok Zbrojowni.

 

 
Informacja Drukuj Email

24.05.2019 (piątek)
w związku z wydarzeniem
„12 Cieszyńska Noc Muzeów”
MUZEUM CZYNNE: 19.00-24.00

25.05.2019 (sobota)
MUZEUM NIECZYNNE

 
Cieszyńska Noc Muzeów Drukuj Email

 12 Cieszyńska Noc Muzeów

24.05.2019 / oficjalne rozpoczęcie o godz. 19.00 ; zakończenie 0.00

Cieszyn

W maju, w większości polskich miast odbywa się Noc Muzeów. Nie inaczej jest w Cieszynie, gdzie 12 Cieszyńska Noc Muzeów odbędzie się 24 maja.

W tegorocznym wydarzeniu udział biorą: Muzeum Protestantyzmu-Kościół Jezusowy, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, Cieszyńskie Bractwo Kurkowe, Izba Cieszyńskich Mistrzów, Książnica Cieszyńska, Archiwum Państwowe, Zamek Cieszyn, Konwent Zakonu Bonifratrów, Kościół św. Jerzego, Teatr im. A. Mickiewicza, Państwowa Szkoła Muzyczna, Urząd Miejski, COK „Dom Narodowy”, Biblioteka Miejska w Cieszynie, Hufiec Ziemi Cieszyńskiej, Klub Taternictwa Jaskiniowego „Speleoklub” Bielsko-Biała, Głos Ziemi Cieszyńskiej, Uniwersytet Śląski w Cieszynie, Spółdzielnia Socjalna „OFKA”, Browar Zamkowy Cieszyn, Cafe Muzeum oraz Čítárna a kavárna „Avion” w Czeskim Cieszynie.

Noc Muzeów to jedyna okazja w roku, by odkryć miejsca dotąd nieznane, na co dzień niedostępne. Z tej okazji, Muzeum Protestantyzmu zaprasza na zwiedzanie poddasza Kościoła Jezusowego, zaś Klub Taternictwa Jaskiniowego „Speleoklub” Bielsko-Biała otworzy cieszyńskie podziemia pod Parkiem Pokoju i przy ulicy Przykopa. W Książnicy Cieszyńskiej bibliotekarze i konserwatorzy opowiedzą w swoich pracowniach o tym, czym się zajmują. Ścieżkę dydaktyczną z przewodnikiem przygotował Kościół św. Jerzego, a zwiedzanie kościoła i biblioteki, zakończone pokazami ziołoleczniczymi czeka na Was w Konwencie Zakonu Bonifratrów w Cieszynie.  Na zwiedzanie w grupach zapraszają również: Urząd Miejski, Teatr im. A. Mickiewicza w Cieszynie oraz Browar Zamkowy Cieszyn.

Indywidualnie zwiedzić będzie można ekspozycję stałą Muzeum Śląska Cieszyńskiego pt. „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur”, która prezentowana jest we wnętrzu dawnego, XVIII-wiecznego pałacu. W Piwnicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbędzie się prezentacja wojskowych jednostek specjalnych i spadochronowych przygotowana przez Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle, a Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich przygotowało m.in. ekspozycję plenerową pojazdów przed siedzibą muzeum przy ul. Frysztackiej 2.  

Udając się na Wzgórze Zamkowe będzie można uczestniczyć w spacerze szlakiem ziół Wzgórza Zamkowego, posłuchać opowieści o średniowiecznej kuchni oraz obejrzeć archiwalne zdjęcia Wzgórza Zamkowego – to kilka spośród licznych atrakcji Zamku Cieszyn.

Tej nocy również dzieci nie prędko pójdą spać. W ramach Nocy Twórczości Animatora przygotowanej przez studentów Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, w Parku Pokoju odbędą się liczne warsztaty dla najmłodszych. Dziwny naukowiec znany z „Komnaty Alchemika” poprowadzi zajęcia w Piwnicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego, a na Wzgórzu Zamkowym będą miały miejsce warsztaty przygotowane przez Spółdzielnię Socjalną „OFKA”.

To nie wszystkie atrakcje jakie przygotowane zostały z okazji 12 Cieszyńskiej Nocy Muzeów. Ich szczegółowy wykaz znajduje się na plakatach i ulotkach.

 
"Raj na Połomiu" Drukuj Email

 Wystawa czynna od 18.05.2019 do 13.06.2019, Sala Rzymska

Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na wernisaż wystawy poplenerowej „Raj na Połomiu”, który odbędzie się 17.05.2019 o godz. 17.00 w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

 
Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego 1918 Drukuj Email

 Wystawa czynna od 25.04.2019 do 26.05.2019 - Galeria Wystaw Czasowych

W Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego do 26 maja 2019 prezentowana jest wystawa „Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego 1918”. Wystawa ta włączyła się w ubiegłoroczne obchody stulecia Niepodległości Polski. Dziś wracamy do niej z kilku powodów, z których najważniejszym było zainteresowanie, jakie wówczas wzbudziła, oraz chęć zaprezentowania jej tym odbiorcom, którzy tłumnie odwiedzają Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Noc Muzeów. Temat ten zawsze warty jest przypomnienia i zaprezentowania go jeszcze szerszym grupom zwiedzających.

Wystawa prezentuje najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce na Śląsku Cieszyńskim jesienią 1918 roku – powstanie i początki działalności Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Muzeum Śląska Cieszyńskiego posiada w swoich zbiorach kilkanaście fotografii obrazujących ten przełomowy okres. Większość z nich to szklane płyty, których jakość pozwoliła na powiększenia, a te są głównym środkiem przekazu – głównym walorem wystawy. Poza fotografiami na wystawie można zaznajomić się z tekstami najważniejszych rezolucji RNKC, treścią przyrzeczenia wierności złożonego RNKC przez wójtów powiatu cieszyńskiego, fragmentami doniesień prasowych z epoki czy relacją porucznika Klemensa Matusiaka z bezkrwawego przewrotu wojskowego w nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku. Można też przestudiować w całości protokół umowy z 5 listopada 1918 r., która wyznaczała tymczasową granicę pierwotnego podziału dawnego księstwa, w wersji polsko- i czeskojęzycznej!

Wystawę w klimacie epoki dopowiadają jak zawsze pełne uroku fotografie Cieszyna z 2. dekady XX w.

Zapraszamy (ponownie)!
 

 
Kolej na Muzea  2019 Drukuj Email

 Jeśli w okresie od 1 maja do 30 września 2019 roku planujesz podróż do Cieszyna Kolejami Śląskimi możesz skorzystać z promocyjnej wejściówki do Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Każdy, kto w Kasie Muzeum okaże ważny bilet Kolei Śląskich obejmujący Cieszyn, będzie mógł nabyć promocyjny bilet wstępu do Muzeum upoważniający do zwiedzenia ekspozycji stałej.

 
SPOTKANIA SZERSZNIKOWSKIE Drukuj Email

 Muzeum Śląska Cieszyńskiego serdecznie zaprasza na kontynuację cyklu wykładów o tematyce muzealnej. Wykłady odbywają się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w ostatnią środę każdego miesiąca, z wyłączeniem lipca, sierpnia i grudnia, o godzinie 17:00. Udział w wykładach jest bezpłatny.

29.05.2019 – Maksymilian Kapalski (Muzeum Śląska Cieszyńskiego): Anamorfoza czyli perspektywa dziwaczna, odnaleziona w starodrukach

26.06.2019 – Jan Paweł Borowski (Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie): W jaki sposób znalazły się: duński flet w Cieszynie, a cieszynka w Kopenhadze?

25.09.2019  – Rozalia Wawronowicz (Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie): Piewca Śląska – Gustaw Morcinek. Pisarz znany i nieznany

30.10.2019 – Grzegorz Studnicki (Muzeum Śląska Cieszyńskiego): Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki... czyli o umieraniu, śmierci i truchle w kulturze

27.11.2019 – Martin Krůl (Muzeum Těšínska w Czeskim Cieszynie): Szańce jabłonkowskie – nowożytne fortyfikacje Przełęczy Jabłonkowskiej  

 

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko